Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на српскиот конзул

t

Министерството за надворешни работи на Србија денеска соопшти дека тврдењата на шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман и Министерството за надворешни работи на Хрватска дека се работи за реципрочни мерки против српскиот конзул во амбасадата на Србија во Загреб, не се точни.


Министерството го повикува МВЕП, како што наведуваат, да вложи дополнителни напори за санирање на нарушените односи меѓу двете земји, наместо дополнително да ги нарушува добрососедските односи и мирот и стабилноста во регионот.
Во соопштението на Министерството за правда се нагласува дека српскиот конзул со своето дејствување во Хрватска ниту еден момент не ги прекршил одредбите од Виенската конвенција, ниту пак бил испратен во Загреб да извршува политички, туку конзуларни задачи.


„Исто така, сакаме да истакнеме дека српскиот конзул ја презеде функцијата во средината на септември 2023 година и бараме хрватската страна да ни достави докази и да ѝ даде до знаење на јавноста како можел да ги прекрши одредбите во рок од два месеци од стапувањето на функцијата. од Виенската конвенција“, се наведува во соопштението на српското МНР..


МНР, се наведува, ги отфрла причините на хрватската страна, бидејќи не може да се работи за реципроцитет, туку за тоа дали некој ја прекршил Виенската конвенција или не.
„Во случајот со српскиот конзул Петар Новаковиќ нема докази, додека во случајот со хрватскиот дипломат Хрвој Шнајдер станува збор за доказни дејствија кои претставуваат грубо кршење на Виенската конвенција, од која хрватската страна е информирани“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…