Објавено на:

Србија ќе го враќа задолжителниот воен рок? Иницијатива на Генералштабот на Армијата!

t

Генералштабот на српските вооружени сили покрена иницијатива и му предложи на претседателот на Републиката и врховен командант Александар Вучиќ повторно воведување на обврската за отслужување воен рок, во времетраење до четири месеци.


Таа иницијатива е покрената „со цел да се подигнат одбранбените способности на вооружените сили на Србија, преку подмладување и подобрување на пополнувањето и обуката на активните и резервните сили“, соопшти Министерството за одбрана.
Предлогот на Генералштабот на српските вооружени сили доаѓа по детално разгледување на општата безбедносна ситуација и современите предизвици со кои се соочува Република Србија како воено неутрална земја, што ја наметна потребата од прилагодување на моделот на регрутирање на вооружените сили на Србија. Сили, кои би овозможиле зајакнување на севкупниот регрутарен потенцијал и обука на поголем број граѓани за одбрана на нашата држава, се нагласува во соопштението.


Министерот за одбрана Милош Вучевиќ претходно во гостувањето на телевизија „Хепи“ најави дека Генералштабот на вооружените сили на Србија ќе покрене иницијатива за укинување на одлуката за суспензија на задолжителниот воен рок, односно повторно активирање на законот со кој се дефинира задолжителната воена служба.
„По 13 години треба да го пополниме резервниот тим. Војската на Србија ја напуштивме 13 генерации, немаше задолжителен воен рок. Нашите безбедносни потреби се да имаме нови регрути кои секогаш се подготвени да ја чуваат земјата. Ги разбираме безбедносните ризици. Тоа не е само потреба карактеристична за Србија, многу европски земји го активираат задолжителниот воен рок“, објасни Вучевиќ.


Вучевиќ рече и дека е многу важно што со одлука на Владата и на претседателот на државата од 1 јануари платите се повисоки за 10 отсто и дека Армијата 2023 година ја заврши многу посилно во однос на воената опрема и нивото. на обука на своите луѓе.
„Сето ова ќе биде една од клучните теми кога извештајот ќе биде доставен до претседателот на крајот на месецот. На крајот на јануари ќе имаме долга и детална средба“, изјави Вучевиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…

Советот за безбедност на Србија назначи нов…

Советот за национална безбедност на Србија на…

Хорор во Србија: Го убил татко си…

Јожеф М.(37) од Суботица е осомничен дека…

Курти: Немаме пороблем со локалните Срби, туку…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата…