Објавено на:

Среде војна: Тројца премиери од ЕУ одат во Украина, меѓу нив и Јанша

t

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки и вицепремиерот Јарослав Качински, чешкиот премиер Петр Фиала и словенечкиот премиер Јанез Јанша пристигнаа во Украина и се упатуваат за Киев, соопштија во вторникот од кабинетот на полскиот премиер.

„Пред околу еден час возот на премиерот, вицепремиерот за безбедност Јарослав Качински и премиерите на Чешката Република и Словенија ја преминаа полско-украинската граница“, објави канцеларијата на Твитер.

Лидерите треба да се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмихал во Киев. Целта на состанокот е да се изрази недвосмислената поддршка на Европската унија за суверенитетот и независноста на Украина и да се разговара за широк пакет мерки за поддршка.

Според портпаролот на полската влада Пјотр Милер, средбата била договорена по консултации со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, со цел да се испрати „силен сигнал за мир“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…