Објавено на:

Српската опозиција бара оставка од Вучиќ, ако не најавуваат нови протести!

t

По повеќе од десет дена од вооружениот конфликт во Бањска, освен што многу работи се уште не се познати, се посилни гласови од редовите на опозицијата, кои го повикуваат претседателот на Србија, Александар Вучиќ на одговорност и сметаат дека треба да поднесе оставка.

Веднаш по конфликтот во Бањска, во кој загинаа тројца Срби од Косово и еден албански полицаец, претседателот на Демократската партија Зоран Лутовац изјави дека клучно е да се побара оставка од Александар Вучиќ, а дека Демократската партија Партијата би преземала одредени мерки доколку изборите на 17 декември не бидат раздвоени и одржани под фер услови.

„Клучната работа што треба да се направи сега е да се побара оставка од Александар Вучиќ и да се разгледа дали тој воопшто е способен да ја извршува оваа функција. Бараме посебни избори до крајот на годината. Не мора да го исполни тоа, може повторно да свика нешто што се вика избори, а ние да немаме услови за тоа. Ако не успееме да се избориме за овие услови, опозицијата и граѓаните заедно да направат кампања на улица“, рече Лутовац.

Дека треба да се утврди можната одговорност на Вучиќ за случувањата во Бањска изјави и Санда Рашковиќ Ивиќ.

„Ако се утврди дека Вучиќ знаел за тоа што се случи на 24 септември и дали му дал моќ на Курти да започне антитероризам и практично да ја потопи Србија и дека сенката на погромот повторно му се заканува на народот – според мене и мислењето на Народна партија, ова е чин на велепредавство. Секој што ќе изврши велепредавство веќе нема акредитиви да извршува толку висока државна функција“, рече Рашковиќ Ивиќ.

Единствена оставка што во меѓувреме се случи беше онаа на Милан Радоичиќ на местото потпретседател на Српската листа.

Јавноста дозна за тоа непосредно пред неговиот адвокат Горан Петронијевиќ да го прочита писмото во кое Радоичиќ ја признава својата вмешаност во случајот „Бањска“.

Лидерот на ССП, Драган Ѓилас, смета дека Вучиќ треба да поднесе оставка. Но, тој смета дека тоа не треба да се потенцира како барање, бидејќи никогаш нема да се исполни.

Ѓилас посочи и дека апсењето на контроверзниот бизнисмен и потпретседател на Српската листа во заминување, Милан Радоичиќ е „одлука на Вучиќ“.

„Александар Вучиќ треба да поднесе оставка по тоа што се случи и на што ја доведе Србија, но тоа барање нема смисла бидејќи нема да се исполни. Србија, уште еднаш повторувам, е земја која по 11 години владеење на Српската напредна партија е во ситуација кога новинарите ме прашуваат дали мислам дека навистина ќе ни воведат санкции. Разбирате ли дека дојдовме до ситуација некој да ви го бара ова аргументирано и нормално“, праша Ѓилас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…