Српскиот доктор песимист: Не верувам дека наскоро ќе видиме крај на пандемијата, ќе има и четврта доза вакцинација

t

Епидемиолошката состојба во Србија не се смирува.

Февруари започна со голем број на нови пациенти со коронавирус, вклучително и млади и стари.

Се очекува бројот на заболени да продолжи да расте и во наредните десет дена, а од ден на ден се зголемува и бројот на пациенти во болниците, како и бројот на починати.

Овој вирус покажа голема способност да мутира, а со сојот омикрон тешко можеме да кажеме дека пандемијата е завршена. Додека не се вакцинираме, оставаме простор вирусот да продолжи да мутира, изјави за РТС државниот секретар на Министерството за здравство, д-р Предраг Саздановиќ.

Од почетокот на неделата, повеќе од 52.000 луѓе се заразени со коронавирус, а над 50 отсто од нив се позитивни на коронавирусот секој ден, изјави д-р Предраг Саздановиќ, гостин во утринските вести на РТС.

„Очекувано комплицирана ситуација, а сигурно има многу повеќе заразени, бидејќи не одат сите во брза помош. Веќе две години здравствениот систем е во воена состојба, бран по бран. Кога ќе ги погледнете сите болници во Србија кои се во ковид системот, има голем број на приеми“, вели Саздановиќ.

Тој исто така посочува дека сликата во болниците е слична од бран до бран и дека прво има пациенти во релативно добра состојба, потоа наеднаш им се влошува состојбата и потоа расте бројот на оние на интензивна нега и респиратори, а расте бројот на смртни случаи. пропорционално.

„Клучно е да знаеме четири работи – вирусот постои, вирусот убива, вакцината штити од тешки случаи и четврто, вакцината никогаш не убила никого, напротив, тие се главно невакцинирани на интензивна нега“, нагласува Саздановиќ.

КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“ од петок целосно се враќа во системот за ковид бидејќи има се помалку слободни места во болниците за ковид.

„Мораме да реагираме, зафатеноста на институциите е меѓу 80 и 90 проценти и се грижиме на два фронта – за пациентите со Ковид, но треба да ги лекуваме пациентите кои не се КОВИД. Итните интервенции и пациентите со онкологија не смеат да чекаат“, објаснуваат од државата. Секретарот на Министерството за здравство…

Се зголемува и бројот на заразени здравствени работници што ја отежнува работата на институциите.

„Проблемот е големиот број на заразени здравствени работници и тој е меѓу 20 и 25 проценти, што е сериозен недостиг и проблем за работа. За разлика од претходните соеви, олеснување е што симптомите поминуваат релативно брзо со поблага клиничка слика. па здравствените работници се релативно Во наредните денови очекуваме зголемување на бројот на заразени бидејќи училиштата се отворени, заболени има и меѓу децата и наставниците, а платото на овој бран не чека околу Сретење и очекуваме постепен пад на крајот на февруари“, рече Саздановиќ.

Бидејќи во соседството се појави подваријантата омикрон, Саздановиќ не верува дека се ближи крајот на пандемијата.

„Овој вирус покажа голема способност да мутира, можеме да очекуваме се од овој вирус и не верувам дека омикрон е завршен. Се додека не се вакцинираме, вирусот ќе има простор за мутација“, рече д-р Предраг Саздановиќ. во интервју за РТС.

Тој најави и дека наскоро ќе се донесе одлука за воведување на четвртата доза од вакцината против Ковид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

Германска компанија претстави лек против рак: Туморот…

Германската компанија Biontech (BioNTech) во моментов ги…