Објавено на:

Српскиот министер за одбрана: Војската ќе ја спроведе наредбата на врховниот командант!

t

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека ситуацијата на Косово и Метохија е драматична, бидејќи српскиот претседател Александар Вучиќ предупреди дека Приштина оди кон ескалација.

-Пред неколку минути претседателот издаде наредба до армијата да ја подигне борбената готовност на највисоко ниво. Армијата ги започна своите активности, она што го прави Курти не води кон црвените линии, ова веќе не е игра, ова ја загрозува безбедноста на сите луѓе кои живеат на овие простори. Ќе ја спроведеме наредбата на врховниот командант и ќе го направиме она што се очекува од српските вооружени сили. Им порачувам на Србите во Косово да бидат мирни, да не наседнуваат на провокации, сценарио во кое би биле прикажани како криминалци. Теророт врз српската заедница е во тек. Важно е да бидеме мирни, а во исто време да ги браниме нашите права и слободи – изјави Вучевиќ за ТВ Пинк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна…

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени ја…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени пред…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Србија планира изградба и модернизација на 2.000…

Јелена Танасковиќ, в.д генерален директор на железничката…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…