Српски историчар: Властите во Приштина имаат една цел – Да создадат етнички чиста Голема Албанија

t

На пример на манастирот Високи Дечани, се соочуваме со уште една тажна ситуација, не само кога се работи за СПЦ и Србите воопшто, туку и кога се работи за меѓународниот поредок и меѓународната правда, вели онлајн академикот Славенко Терзиќ, а член на Катедрата за историски науки на САНУ.

На овој начин тој ја коментираше потребата Рашко-призренската епархија да излезе со соопштение во кое изрази загриженост не само за неизвршувањето на одлуката на Уставниот суд на Косово за враќање на земјиштето на манастирот Високи Дечани. но и судбината на Српската православна црква на Косово и Метохија.милост и немилост кон властите во Приштина.

„Властите во Приштина, инсталирани од НАТО по агресијата врз Југославија и Србија во име на наводната слобода, демократија и човекови права, продолжуваат целосно да ги дискриминираат преостанатите Срби. Целта е целосно протерување на Србите од јужната српска покраина.

НАТО и таканаречената меѓународна заедница За жал, јас сум многу песимист за можниот пристоен живот на Србите на Косово и Метохија, а да не зборуваме за враќањето на Србите во јужната покраина, но оваа ситуација нема да трае вечно, се заснова на сила и неправдата“, вели академик Терзиќ.

За тоа дали да се очекува владата на Албин Курти да ја почитува одлуката на Уставниот суд во Приштина од 2016 година за враќање на 24 хектари на манастирот Високи Дечани, имајќи предвид дека таков „сугестија“ дал американскиот пратеник во западниот Балканецот Габриел Ескобар, академик Терзиќ вели дека „досегашната историја на целата косовска криза покажува дека лидерите на албанското малцинство во Србија немаат добри намери кон српскиот народ на Косово и Метохија и имаат крајна цел да ги протераат преостанатите Србите“.

„Таква ситуација ја гледаат меѓународните набљудувачи, кои се многубројни на Косово и Метохија и не преземаат речиси ништо за да ја сменат. Нивните изјави се вербални, протоколарни, без никаква реална основа. За жал, се сомневам во добрите намери на заштитниците на Приштина. властите да променат што било на подобро“, за добробит на српскиот народ на Косово и Метохија“, посочува нашиот соговорник.

На прашањето дали властите во Приштина стравуваат дека враќањето на земјиштето на манастирот ќе отвори други слични прашања или мотивите се нивното противење на пресуди од друга природа, академик Терзиќ рече дека како историчар нема сомнеж дека идеолозите на Приштина властите и оние кои се на власт, оние во опозиција сакаат да создадат етнички чиста „Голема Албанија“.

Тоа е нивната крајна цел.Во рамките на проектот за етнички чиста „Голема Албанија“ нема простор за пристоен живот за Србите, дури и се оди дотаму што средновековното српско наследство се прогласува за своевидно наводно „косовски наследство“.

Во овој момент, и верувам дека ситуацијата ќе се промени, не гледам добра намера на властите во Приштина или нивните заштитници да променат нешто во корист на какви било пристојни околности за животот на Србите.што тие прават, а ние види секој ден, прават за да создадат неподносливи услови и практично да ги принудат Србите да ја напуштат таа територија“, заклучува академик Терзиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Груевски ги охрабрува Македонците во Албанија:…

Поранешниот премиер Никола Груевски, денеска во објава…

Албанија го советува Курти: Слушај ги сојузниците!

Албанскиот претседател Бајрам Бегај и албанскиот премиер…

Моќна порака на Османи до Македонците во…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Албанците од Mакедонија и Kосово полесно ќе…

„Граѓаните на Косово и Македонија, каде што…

Државјаните на Косово и Македонија ќе добијат…

Предлог законот за државјанство се расправа во…