ССМ во понеделник ќе го блокира влезот на Скопје!

t

Штрајкувачкиот одбор – Претседателството на ССМ на денешната седница одлучи да продолжи преку други форми на синдикален притисок, незадоволството да го изразува на улица.

„Во понеделник, од 7 часот до 10 часот ќе застанеме на влезот на главниот град Скопје на раскрсницата во населба Автокоманда на бул. Александар Македонски со 16 Македонска бригада, а ќе бидат пропуштани само возила на итна медицинска помош, полиција, армија и пожарна. Пораката ќе биде јасна за пратениците кои не даваат поддршка и глас за предлог амандманот на ССМ со кој треба да има пари во буџетот за усогласувањето на платите. Работниците не се задоволни од нивната продуктивност и ангажман за надминување на работничките проблеми, а на овој начин пратениците нема да можат да стигнат во Собранието за да наплатат патни трошоци, а истото важи и за владините министри кои се глуви за работниците и работничките барања во оваа криза“, соопштија од ССМ.

Оттаму информират дека работниците и граѓаните однапред треба да го планираат нивното движење во наведениот период и да ја избегнат раскрсницата на бул. „Александар Македонски“ со „16 Македонска бригада“ или солидарно да се придружат на овој протест.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пред фирма со нож нападнал колега –…

На 14.06.2024 во 14.30 часот, полициски службеници…

Силен пороен дожд рано утринава ја зафати…

ЦУК информира дека, според радарската слика од…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…

ЈСП: Средношколците ќе можат да користат бесплатен…

ЈСП ги информира средношколците кои ги исполнуваат…

И Министерството за здравство не било надлежно…

Министерството за здравство информира дека во случајот…