Објавено на:

Стано: Без одложување да се формира Заедницата на српски општини

t

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано изјави дека Заедницата на српските општини нема да биде главна тема на состанокот во Брисел овој четврток, но посочи дека прашањето е „секогаш присутно“ и дека е неопходно да се формира ЗСО без дополнително одлагање.
Стано на брифингот со новинарите потсети дека формирањето на ЗСО е долгогодишно барање и обврска на Косово што треба итно да се исполни.

„Ова е повторено неколку пати од ЕУ и на највисоко ниво, на ниво на европските лидери. сега е поврзан со успехот на Косово на патот кон ЕУ“, рече Стано.

Тој изјави дека на средбата на главните преговарачи на Белград и Приштина во четврток во Брисел ќе се разговара за прашањата за кои се разговарало претходните недели во Брисел, пред се за последиците од одлуката на ЦБК за динарот.

„Значи, Здружението како такво всушност не е една од главните теми, но таа е секогаш присутна, на секоја средба, во сите наши интеракции со косовските партнери. Затоа што тоа е еден од условите чие исполнување е многу итно без никакви дополнителни одложувања. “, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…