Објавено на:

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност од 275 милиони долари во Украина

t

Америка денеска објави нов пакет помош од оружје и опрема во вредност од 275 милиони долари за Украина поради рускиот напредок во регионот Харков, соопшти Стејт департментот.

Стејт департментот додава дека пакетот го содржи најнеопходното оружје, вклучувајќи муниција ХИМАРС, куршуми од 155 и 105 мм, проектили, противоклопни системи и прецизна авионска муниција, пренесува Ројтерс.

Американскиот Сенат го одобри претходниот пакет помош на крајот на април, но украинскиот претседател Володимир Зеленски во неколку наврати рече дека помошта не доаѓа доволно брзо и апелираше до сојузниците да го зголемат количеството оружје и противвоздушна одбрана што го испраќаат во Киев. пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…