Објавено на:

Стејт департмент: Разочарани сме од акцијата на косовската полиција

t

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран што, како што е наведено, „косовската полиција презеде акција во финансиските институции на северот на Косово“, нагласувајќи дека оваа акција не била координирана со меѓународните партнери и дека ги ескалира тензиите.

„Прашањата поврзани со овие канцеларии беа предмет на долги дискусии во рамките на дијалогот што го води Европската унија. Оваа акција не е координирана со меѓународните партнери и ги ескалира тензиите“, се вели во одговорот на портпаролот на Стејт департментот за Гласот на Америка, откако членовите на т.н на косовската полиција вчера изврши рација и ги затвори подружниците на Поштанска Штединица (ПС) во четири српски општини на северот на Косово.

Се нагласува дека тоа ја поткопува перцепцијата за добрата волја на Приштина „во решавањето на отворените прашања“ со Белград преку дијалогот што го води ЕУ.

Стејт департментот додава дека Владата на САД постојано ја повикува Приштина да се координира за да го поддржи нејзиниот напредок на евроатлантскиот пат, а тоа минатиот пат го направила потсекретарот Елизабет Ален на состанокот со премиерот на приштинските привремени институции. , Албин Курти, на 19 мај.

Стејт департментот ја повторува „јасната загриженост“ на САД во врска со спроведувањето на уредбата на централната банка во Приштина, со која се ограничува употребата на динарите во Косово.

„Ја повикуваме владата на Косово да се врати на конструктивен ангажман во дијалогот со посредство на ЕУ како соодветен канал за решавање на прашањата поврзани со нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија и да одговори на основните потреби на сите нејзини граѓани – вклучително и оние од српското малцинство – негативно погодено од неодамнешните промени на валутните регулативи“, наведува Стејт департментот.

Членовите на т.н Вчера, припадници на косовската полиција упаднаа и ги затворија филијалите на Поштенската штедилница (ПШ) во четири српски општини на северот на Косово, додека граѓаните се обидуваа да наплатат пензии, социјална помош и други бенефиции.

Игор Радиќ, директор на експозитурата на Поштата во Косовска Митровица, е приведен, а потоа пуштен на слобода.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватската фудбалска федерација демантира: Само Албанците скандираа…

Хрватскиот фудбалски сојуз добил известување од УЕФА…

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…

ГОЛ ВО 95. минута! Јовиќ ја спаси…

Фудбалската селекција на Србија го впиша првиот…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…