Објавено на:

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, постои реален ризик да не запре тука

t

Во случај на победа на Русија во Украина, постои „реален ризик“ рускиот претседател Владимир Путин да не застане тука, предупреди денеска во Брисел генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Доколку Путин победи во Украина, постои реален ризик неговата агресија да не запре тука“, изјави Столтенберг пред новинарите, инсистирајќи на потребата да продолжи воената помош за Киев, пренесува Бета-АФП.

„Нашата поддршка не е добротворна организација, таа е инвестиција во нашата безбедност“, додаде тој.

Лидерите на ЕУ се состануваат во четврток во Брисел за да одлучат, меѓу другото, за помошта од 50 милијарди евра за Украина, на што се противи Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Стево прифаќал ДЕБАТА, ама не одел!?

Лидерот на политичката партиј Левица, Димитар Апасиев…

Ковачевски му одговори на Мицкоски: Јас не…

Нема да дозволиме, порача лидерот на СДСМ…

Димитриевски напаѓа нов рекорд во Рајо Ваљекано!

Рајо Ваљекано не игра блескава сезона, но…

55-годишен скопјанец физички нападнат од три лица

55-годишен скопјанец пријавил во полиција дека бил…

Дмитро Кулеба ги дефинираше петте главни цели…

– Министерот за надворешни работи на Украина…