Објавено на:

Столтенберг му се заблагодари на Ердоган за Русија

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му се заблагодари на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, за неговата поддршка и личните иницијативи за изнаоѓање политичко решение за руско-украинската криза, пренесува Агенција Анадолија.

Столтенберг во својата изјава споделена на социјалните мрежи истакна дека имал телефонски разговор со претседателот Ердоган.

Тој нагласи дека разговарале за натрупувањата на Русија на границата со Украина.

„Му се заблагодарив за неговата активна поддршка и личните напори за изнаоѓање политичко решение“, рече Столтенберг.

Тој истакна дека ја поздравува силната практична поддршка на Турција за Украина, и дека НАТО е подготвен за дијалог со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…