Објавено на:

Столтенберг: Сè укажува дека Русија планира целосен напад на Украина

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа во Минхен изјави дека сè укажува дека „Русија планира целосен напад” на Украина, пренесе Бета.

– Сите се согласуваме дека ризикот од напад е многу голем”, изјави Столтенберг за германската телевизија АРД во Минхен, каде што учествува на Минхенската безбедносна конференција.

Неименуван претставник на Алијансата претходно изјавил дека НАТО го префрлил својот персонал во Украина од Киев во Лавов, во западниот дел на земјата, и во Брисел, за да ја осигура нивната безбедност.

– Безбедноста на нашиот персонал е најважна, така што персоналот е преместен во Лавов и Брисел. Канцелариите на НАТО во Украина остануваат оперативни, рекол претставник на НАТО, без да го прецизира бројот на персоналот.

Неколку западни земји веќе ги префрлија своите дипломати од Киев во Лавов, град во близина на границата со Полска, во очекување на можна руска воена акција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска на увид на улицата „Радишанска“ –…

Денес извршивме увид на реконструкцијата на улицата…

Божиновски: Сдсм во наредниот период ќе посети…

Сценаристот и режисер Божидар Божиновски реагира со…

(Фото) Монструмот, кој со секира уби четири…

Бразилските медиуми јавуваат дека убиецот е 25-годишниот…

Ковачевски: Избори ќе има во 2024 година,…

Лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски…

(Фото) ПО ДОЛГО ВРЕМЕ СЕ ПОЈАВИ ЌЕРКАТА…

Таа со својот сопруг Мајкл Булос беше…