Столтенберг: Треба да се подготвиме за лоши вести од Украина

t

Треба да се подготвиме за лоши вести од Украина, смета генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интервју за телевизијата „АРД“.
Одговарајќи на прашањето дали стравува дека ситуацијата во Украина во иднина ќе се влоши, Столтенберг рече дека војните се развиваат постепено.
„Но, ние мора да ја поддржиме Украина во добри и лоши времиња“, рече тој.
Според него, клучно е да се зголеми производството на муниција.


Истовремено, тој призна дека земјите од НАТО не успеале да одговорат на зголемената побарувачка за тоа.
Украина е во „критична ситуација“, рече Столтенберг, но тој не одговори на прашањето како командата во Киев треба да постапи во таква ситуација.
Донесувањето на овие тешки оперативни одлуки ќе им го препуштам на Украинците и на воените лидери“, рече Столтенберг.
Тој посочи дека еден од проблемите што треба да се реши е расцепканоста на европската одбранбена индустрија и додаде дека се работи за сопствени интереси и работни места во индустријата.
Како пример, генералниот секретар на НАТО го наведе производството на муниција, на кое во моментов му се посветува посебно внимание поради големата потреба на Украина. Според него, важно е да не се дозволи зголемената побарувачка да доведе само до повисоки цени.
Говорејќи за ситуацијата на фронтот, Столтенберг истакна дека немало значителен напредок во изминатите неколку месеци. Тој не сакаше да прогнозира понатамошни случувања.
„Војните се инхерентно непредвидливи. Но, знаеме дека колку повеќе ја поддржуваме Украина, толку побрзо ќе заврши војната“, заклучи Столтенберг.


Претходно, министерот за надворешни работи на ЕУ и министерот за одбрана на ЕУ се договорија на политичко ниво за планот за испорака на милион куршуми на Украина до март 2024 година. Високиот претставник на ЕУ на почетокот на ноември изјави дека земјите од ЕУ досега и предале само 300.000 гранати на украинската армија. И министерот за одбрана на Германија, Борис Писториус, призна дека Европската унија нема да може да го исполни ветувањето дадено на Киев во предвидениот рок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…