Објавено на:

Страв во Украина: Спречен четврти обид за атентат на Зеленски

t

Украинската контраразузнавачка служба спречила четврти обид за атентат врз украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува германскиот весник „Билд“.

Група руски диверзанти, предводени од агент на тајна служба, е уапсена во градот Ужгород на граничното тромеѓе меѓу Украина, Словачка и Унгарија.

За една недела, спречени се дури три обиди за убиство на Зеленски.

Покрај нападот врз Зеленски во Киев, речиси 25 лица учествувале во извршувањето на серија саботажи во владиниот округ и други делови на Украина.

Тие се обиделе да се преправаат дека се припадници на територијалните единици на Украина и на тој начин да стигнат до Киев.

Овие информации не се официјално потврдени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обид за атентат на њујоршкиот конгресмен Зелдин:…

Во четвртокот вечерта беше извршен обид за…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…