Странски платеници во Украина учествуваа во крвава тепачка

t

Странски борци на забава во пијана состојба во Киев, завршиле во тепачка во која биле повредени американски, канадски и романски државјани.

Четворица членови на Украинската меѓународна легија биле вмешани во тепачка во пијана состојба на забава минатиот викенд во Киев, објави во саботата весникот „Страна“, повикувајќи се на полициски извори. Лудориите на војникот кој не бил на должност завршиле со тоа што еден од нив ги избодел и ги истепал другите, се наведува на веб-страницата.

Британец, Американец, Канаѓанец и Романец се дружеа во приватна резиденција во југоисточниот дел на главниот град на Украина, објасни „Страна“. Она што започнало како пиење набрзо прераснало во кавга и завршило во физичка пресметка.

За време на тепачката, Британецот ги избодел со нож своите другари Американец и Канаѓанец во рацете и нозете, а го удрил Романецот и му ја скршил вилицата, се наведува во извештајот. Сите тројца мажи потоа беа хоспитализирани, објасни изворот. Државјанинот на Обединетото Кралство сè уште не е уапсен, додаде „Страна“, објаснувајќи како украинските органи за спроведување на законот сè уште го оценуваат инцидентот.

Мотивите зад насилството остануваат нејасни. Ниту официјални лица во Киев, ниту западни претставници не дадоа никакви коментари за ситуацијата досега.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски упати апел до странците да се приклучат на Меѓународната легија на Украина три дена откако Москва ја започна својата воена операција против Киев минатата година. Илјадници одговорија на повикот, но набрзо се појавија приказни за лошо подготовки, неспособни команданти и ужасни загуби. Странските борци во Украина оттогаш постојано ги опишуваат условите на линијата на фронтот како „пекол“, со стапки на жртви во некои единици за време на летната контраофанзива, наводно, до 85%.

Руското Министерство за одбрана во јули процени дека околу 12.000 платеници отпатувале во Украина од почетокот на конфликтот. Од јули, само 2.200 останаа во земјата, при што 5.000 беа убиени, а останатите избегаа од Украина, додаде Министерството.

Во септември, британското Министерство за надворешни работи потврди уште еден инцидент, овој со државјанин на Англија во Украина. Остатоците на британскиот платеник – идентификуван како Џордан Чедвик – беа откриени врзани во мочуриште во текот на летото, објавија.

Не беше јасно каде умрел Чедвик или кој го убил. Исто така, не се знае дали Британецот се удавил до смрт или бил мртов пред да заврши во водата. Меѓутоа, украинските власти тогаш рекоа дека истрагата за инцидентот ќе биде покрената не порано од февруари следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…