СТРАШНИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ.. Ја удриле со автомобил, ја ставиле во багажникот и ја фрлиле во депонија..

t

За жал, потрагата по исчезнатата Данкa Илиќ (2) имаше трагичен крај. Најмрачните сомнежи на семејството и на јавноста се остварија, а утринава се уапсени две лица осомничени дека со автомобил убиле девојче, а потоа нејзиното тело го фрлиле во дива депонија покрај „Старобањски пут“ кај Бор.

Криминалистичката полиција од Бор ги приведе работниците на јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор С.Ј.(50) од село Лука и Д.Д.(50) од село Злот.

– С.Ј. е осомничен дека на улицата „Радомира Путника“ со службеното возило „фиат панда“ удрил во пешак, двегодишно девојче и ја усмртил. Заедно со колегата Д.Д. телото на девојчето го ставиле во багажникот на возилото, по што се упатиле кон дива депонија на „Старобањски пут“ кај Бор, каде телото го фрлиле на десната страна од патот – вели извор близок до истрагата.

С.Ј. е обвинет за сторено тешко кривично дело против безбедноста на јавниот сообраќај, а Д.Д. помош на сторителот по извршувањето на кривичното дело. По апсењето и на двајцата им е одреден притвор до 48 часа.

Истрагата на криминалистичката полиција на ПУ Бор укажува дека се се случило на 26 март околу 13 часот и 52 минути, односно само седум минути откако исчезна девојчето, се вели во пријавата на мајката.

– С.Ј. е обвинет дека не ја приспособил брзината на возилото на состојбата и условите на патот, поради што со предниот десен дел од возилото ја удрил девојката и ја усмртил – вели извор од истрагата.

Данка Илиќ исчезна на 26 март околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле кај Бор. Кога исчезнала била со мајка и и брат и оттогаш и се губи секаква трага. Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Извор: kurir.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зоран Милановиќ: Треба да се биде лојален…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска го коментираше…

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира…

Велешанецот Боре Видевски го сменил првичниот исказ…

12.985 лица заболеле од акутни заразни заболувања…

Во текот на 2023 година, пријавени се…

Малолетник прегази малолетник со мотор во Валандово:…

Вчера околу 13.30 часот во Полициската станица…

Словенија предлага „данок на шеќер“ како мерка…

Една од предложените мерки за даночна реформа…