СТРАШНО: Ученици од Хрватска фотографирани како користат нацистички поздрав

t

За време на неодамнешната посета на Вуковар, учениците од Основното училиште „Иван Гундулиќ“ од Дубровник се фотографираа со крената десна рака во воздухот како нацистичкиот поздрав, а двајца од нив носеа маици на ХОС, со шаховска табла со првото бело поле и усташкиот слоган „за дом спремни“.


Како што пренесува „Индекс“, тие ја објавиле фотографијата на Инстаграм заедно со песна на Марко Перковиќ Томпсон, кој е познат по изведувањето на националистички песни.
Тие го посетија Вуковар во септември, како дел од проектот „Посета на ученици од осмо одделение на Вуковар“, што го организира ЈУ Меморијален центар на Татковинската војна Вуковар и се одржува на ниво на цела држава.
Целта на проектот е да се запознаат сите околности и последици од битката за Вуковар, пишува порталот и додава дека студентите од Дубровник решиле да го поддржат достоинството на војната со нацистички поздрав.


Во рацете имаат и знаме на кое е испишано Груж, што е реонот во кој се наоѓа гореспоменатото училиште.
Според информациите на „Индекс“, нив ги фотографирала наставничката, но директорката на училиштето, Ведрана Елез, тоа го демантирала.
„Како образовна институција ја осудуваме секоја форма на екстремизам и вакви појави. Го осудуваме глорификацијата на нацистичките и другите симболи на тоталитарните режими. Учениците се фотографираа и ги објавија наведените фотографии на своите социјални мрежи“, објави Елез.


Таа додаде дека на учениците им е жал за ваквото однесување и дека ќе ги преземат сите мерки и активности во надлежност на училиштето да не се повторат вакви и слични ситуации.
„Крајно ни е жал што дојде до ваква ситуација и недоличното однесување на студентите, што ја засени посетата на Вуковар. Тажни сме што, без оглед на сите наши напори, образовни програми, проекти и активности во кои промовираме толеранција, љубов, почит, мир, соживот, вакви несоодветни ситуации се случуваат во Вуковар, градот херој, гордоста на Хрватска и пријател на нашиот град“, изјави директорот Елез.


„Индекс“, пак, потсетува дека ова не е првпат малолетници од Дубровник да ја величат фашистичката идеологија и потсетува дека во мај минатата година дубровнички матуранти оделе покрај Страдун извикувајќи усташки поздрав „за дома спремни“ и пеејќи усташки песни. Снимките од тој настан потоа беа раширени преку социјалните мрежи.
Познат е и случајот со професорката која со крената десна рака се фотографираше со студентите, додаваат, а потсетуваат и на други слични случаи од блиското минато.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Крадец бегал и се скрил во училиште…

Паника кај родители и ученици предизвикал крадец…

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Родителите ја бојкотираа наставата: НЕ САКАМЕ децата…

Родителите на учениците од ООУ „Тодор Јанев“…

Србија и Хрватска повторно “на нож”: Одбиено…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…

Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на…

Министерството за надворешни работи на Србија денеска…