Струмица, Неготино и Охрид вечерва најзагадени градови во Македонија

t

Струмица, Неготино, Охрид и Прилеп вечерва се меѓу најзагадените градови во Македонија, покажуваат податоците на апликацијата МојВоздух.

Од скопските општини вечерва најзагадено е во Бутел каде е измерено ниво на ПМ10 честички кое изнесува 121.

Во Прилеп е 77, во Охрид 101, Струмица 112, а во Неготино 124 микрограми на метар кубен.

Препораките за граѓаните во овие градови е да не излегуваат доколку не е потребно и да не ги отвараат прозорците. Оние што ќе излегуваат надвор се препорачува да користат заштитни маски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…

Oхриѓанец ја нападнал мајка си па тргнал…

На 17.03.2023 во 18.30 часот, од полициски…

Заврши тирлатералната средба меѓу Вучиќ, Курти, Борел…

Трилатерална средба меѓу претседателот на Србија, Александар…

Пронајдени оружје и муниција, приведени две лица…

На 17.03.2023 во Прилеп полициски службеници од…

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…