Струмичанка измамила клиенти: Лажирала долг па сама си го враќала

t

Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против Л.К.(43) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување “ по член 353 и „послужување“ по член 240 од Кривичниот законик. Пријавената Л.К., во својство на сметководител на два правни субјекта од Струмица кои се во стечајна постапка, а биле нејзина сопственост, противправно присвоила 535.300 денари.

Делата ги сторила така што на својата лична сметка незаконски враќала парични средства од правните лица по основ „поврат на позајмица“, иако таа никогаш немала дадено позајмица во двата правни субјекта.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Костадинов: Разрешен директорот на училиштетво во кое…

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, го разреши директорот…

Скопјанец измамил штипјанка: Се претставил како сопственик…

СВР Штип поднесе кривична пријава против Р.С.(54)…

Семејна драма во Струмица: Се тепале татко…

На 01.05.2022 во 21.35 часот во СВР…

Голем пожар во струмичко: Горат 20 хектари…

Пожарот кој избувна претпладне во атарите на…

Драма во Струмица: Полицајци претепале граѓанин и…

Денеска (19.04.2022) Одделот за внатрешна контрола, криминалистички…