Објавено на:

„Сè има свои граници“: Руски амбасадор за акциите на Америка и НАТО

t

Преговорите на Русија со САД и НАТО засега не дадоа резултати, а нивното продолжување зависи од одговорот на руските предлози, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон Анатолиј Антонов.
„Треба да се признае дека разговорите со САД и НАТО што се одржаа минатата недела досега не дадоа суштински резултат. Очекуваме писмен одговор на нацрт-договорот од Вашингтон и Брисел. Врз основа на тоа ќе донесеме одлука за целисходноста на понатамошната заедничка работа“, изјави рускиот дипломат за магазинот „Њузвик“.
Тој додаде дека Русија е подготвена да ги разгледа предлозите на другата страна.
„Што се однесува до ситуацијата во Украина, тоа прашање не беше дел од агендата на руско-американските преговори во Женева, а беше споменато и на средбата со претставниците на НАТО“, додаде амбасадорот.

Антонов изјави дека по распадот на СССР ситуацијата во однос на безбедноста во Европа драстично се влошила.
„Пет бранови на проширување на НАТО доведоа до фактот дека денес единиците на Алијансата стигнаа до нашите граници. Постојаното навлегување на Организацијата на Северноатлантскиот договор на исток е една од главните закани за националната безбедност на Русија“, рече тој во интервјуто објавено на веб-страницата од руската амбасада.

Напорите на НАТО да ги стави поранешните советски републики под свој чадор се неприфатливи за Русија, бидејќи тоа води кон распоредување на ракетни системи и друго оружје што претставува директна закана за нашата земја, додаде дипломатот.
Како резултат на тоа, ризиците од ескалација и директен воен конфликт во регионот и пошироко ќе се зголемат повеќекратно, оцени тој.
„Сè има свои граници, изгледа сме на работ на бездната“, заклучува Антонов.
Да потсетиме, Москва во декември испрати нацрт-договор за безбедносни гаранции до Вашингтон и неговите сојузници . Документот, меѓу другото, вклучува одредби за меѓусебно нераспоредување на ракети со среден и краток дострел на взаемен дострел, одбивање за натамошно проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. Во средата во Брисел се одржа седница на Советот Русија-НАТО, која беше продолжение на руско-американските преговори за безбедносните гаранции одржани од 9 до 10 октомври. јануари во Швајцарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…