Сè уште нема докaзи за потребата од втора бустер доза, велат од Европска агенција за лекови

t

ЕМА забележува дека сè уште нема докази за поддршка на препораката за употреба на втора засилувачка доза кај општата популација.

„Луѓето кои примиле три дози од вакцината покажуваат високо ниво на заштита од тешки форми на инфекција и хоспитализација. Ги повикуваме сите граѓани на ЕУ да добијат целосна вакцинација, а потоа да добијат бустер доза“, рече д-р Марко Кавалери во име на ЕМА.

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека целосната вакцинација, а особено засилените дози, значително ги спречува тешките форми на болеста предизвикани од сојот на корона вирусот Омикрон, кој моментално е доминантен во Европа и во поголемиот дел од светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

Германска компанија претстави лек против рак: Туморот…

Германската компанија Biontech (BioNTech) во моментов ги…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…