Тажна вест: Почина легендата на Вардар кој целата кариера ја мина во редовите на „црвено-црните“

t

Тажен ден за сите симпатизери на Вардар. Денеска на 87-година од животот почина легендата на овој клуб Ванчо Трпевски кој целата кариера ја мина во редовите на „црвено-црните“ најпрво како играч, а потоа и како тренер во помладите и сениорските категории на најтрофејниот македонски клуб.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина легендата на Вардар, Ванчо Трпевски

Трпевски е роден во 1934 година. Од Вардар е од почеток до крај, од неговите почетоци до пензионирањето.

Трпевски целиот тренерски стаж го мина работејќи во сите генерации на Вардар. Тој беше тренер на Вардар во сезоната 1993/94 кога тимот се закити со втората шампионска титула во независна Македонија. Трпевски беше и селектор тренер на пионерската, јуниорската и серниорската репрезентација на Македонија во екс СФРЈ, а по осамостојувањето беше селектор на јуниорската и селекцијата до 21 година на Македонија.

Вистинското име му е Јован Трпев, но сите го знаат како Ванчо Трпевски.

Од него преку својот Фејсбук профил прва се прости неговата ќерка, поп пејачката и музички педагог Искра Трпева Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…