Таравари за пукањето вчера: Што има да протестираат таму каде што живеат Албанци

t

Арбен Таравари од Алијанса на Албанците во интервју за „ТВ24“ кажа што мисли за вчерашниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“.

Таравари смета дека инцидентот е провокација поради тоа што протестот се одржал пред населба во која генерално живеат Албанци.

Јас ги разбирам демонстрантите од македонските партии, тоа е легитимно, но не ми е логично да има протести пред приватен хотел и населба каде што живеат генерално Албанци, тоа е провокативно. Ако ги видите видеата, не е дека не протестираат таму, хотелот една вечер претходно беше демолиран од демонстрантите и тоа е пријавено во полиција. Јас не оправдувам оружје, но мислам дека кога некој се однесува вандалски, тогаш сите сме луѓе и сите би реагирале, вели Таравари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓорѓиевски: Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките…

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски…

“Обединети за Македонија” за рамковната прослава: Со…

Како што велат оттаму, тие отсекогаш сметале…

(Видео) Грчки борбен авион пресретна либански цивилен…

Грчки борбен авион пресретнал либански цивилен авион!…

Политиката против правдата – кој го штити…

Арафат Муареми, директорот на Финансовата полиција, се…

Електричните автомобили ќе чинат загуба на стотици…

Секој голем производител на автомобили сега го…