Објавено на:

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина го обвинува Бајден

t

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил соучесник во притворањето на неговиот син поради критикување на Киев.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден беше соучесник во апсењето на американски новинар кој беше затворен и мачен во Украина поради критикување на владата во Киев, тврди таткото на Гонзало Лира. Тој верува дека неговиот син можеби ја запечатил неговата судбина кога зборувал и против Вашингтон.

Украинските власти по трет пат го уапсија Гонзало Лира во август додека се обидуваше да побегне во Унгарија откако беше ослободен со кауција. Чилеанско-американскиот писател постојано ја критикуваше владата на украинскиот претседател Владимир Зеленски, тврдејќи дека Киев го испровоцирал нејзиниот конфликт со Русија и немал шанси да победи.

„Ова што му се случува на мојот син, тој е жртва на оваа влада на Бајден и неговата врска со марионетата Зеленски“, рече Гонзало Лира постариот во саботата во интервју со американскиот новинар и политички коментатор Такер Карлсон. „Зеленски е човек што ги снема противниците, политичките противници.

80-годишниот татко рече дека неговиот син храбро пријавил околу десетина противници на Зеленски кои биле „исчезнати“. Помладиот Гонзало Лира исто така точно предвиде дека руската економија ќе биде релативно неповредена од западните санкции и дека членките на НАТО ќе претрпат бумеранг ефект од нивните напори да ја вооружат Украина и да ја казнат Москва.

Сепак, дури откако блогерот остро ги критикуваше Бајден и американскиот потпретседател Камала Харис, тој беше уапсен по втор пат во мај, му рекол на Карлсон Гонзало Лира постариот.

„Зарем не е чудно што четири дена подоцна, откако ги осуди Џо Бајден и Камала Харис, Гонзало беше уапсен? праша таткото. „Зошто не беше приведен порано? Кога беше пуштен да си замине претходната година, тој ги продолжи истите критики против војната“. Тој додаде: „Владата на САД, со својот молк пред овој скандалозен инцидент, сугерира одреден степен на соучесништво, или барем премолчено одобрување на апсењето на Гонзало“.

Лира го спротивстави „забележливиот недостаток на одговор“ на администрацијата на Бајден за апсењето на неговиот син со агресивните напори на Вашингтон да обезбеди ослободување на Еван Гершкович, новинар на Вол Стрит Журнал, кој беше уапсен во Русија под обвинение за шпионажа во март.

Помладата Лира се потпира на судски назначен украински адвокат кој не зборува англиски за неговата правна одбрана. Непосредно пред да биде фатен во август, тој ја предупреди својата публика дека ако не успее безбедно да влезе во Унгарија и да добие политички азил, најверојатно ќе умре во украински работен логор.

Гонзало Лира постариот го нарече својот син политички затвореник и тврди дека неговиот случај ја илустрира апсурдноста на американските тврдења дека светот мора да ги брани „слободата и демократијата“ во Украина. „Ако сакаме да ја заштитиме демократијата во светот, да почнеме со отстранување на марионетата Зеленски“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…