Објавено на:

Тајмс оф Израел: Иран го напаѓа Израел со дронови, израелските сили се во целосна борбена готовност!

t

Иран лансираше десетици беспилотни летала камикази кон Израел, пренесува National Independent.

Нешто претходно претставникот на израелската армија Даниел Хагари објави дека израелските одбранбени и нападни системи се во состојба на целосна борбена готовност, како и дека веќе се подигнати десетици борбени авиони.
Тој најави и нови ограничувања на цивилните собири, поради можноста од ирански напад врз Израел. Насоките на Командата за домашен фронт забрануваат образовни активности низ целата земја и ги ограничуваат собирите на 1.000 луѓе, додека некои области, како што се границите со Газа и Либан, веќе имаат построги ограничувања за собири.


Иако повеќето образовни институции во моментов се затворени за празникот Пасха, Хагари рече дека ограничувањата се однесуваат и на училишните патувања и кампови и ќе бидат во сила до понеделник во 23 часот, пишува „Тајмс оф Израел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Иран се простува од Раиси

Во Табриз, Иран, започна церемонијата за збогување…

Борел за налогот за апсење на Нетанјаху:…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Белата куќа не гледа знаци на странско…

Белата куќа објави дека не гледа знаци…

Прогласена е петдневна жалост во Иран: Назначен…

Иранскиот лидер и духовен водач, ајатолахот Али…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…