Твит на денот – “пописен феномен”: Дали знаете дека според пописот на Апостол и Илми Ромите не знаат ромски, Србите српски, Турците турски?

t

Твитер профилот “Троловски” пренесе како што пишува во неговиот твит “нов феномен” во врска со пописот.

“Дали знаете дека според пописов на Апостол и Илми во Македонија има :


14 712 РОМИ што не знаат РОМСКИ,

12 595 СРБИ што не знаат СРПСКИ,

8238 ТУРЦИ што не знаат ТУРСКИ,

5563 ВЛАСИ што не знаат ВЛАШКИ –

Ова е некој НОВ ФЕНОМЕН, немам друго објаснување” – пишува во твитот.

Резултатите од пописот се актуелни веќе втора недела, а секојдневно на виделина излегуваат нови скандали и недоследности поврзани со пописот.

Голем број на етнички заедници и партии не го признаа пописот како валиден и предочија на низа нерегуларности во спроведувањето на пописот и во самите резултати.

Директорот на ДЗС, Апостол Симовски во емисијата “Тешки муабети” и самиот призна дека има одредени грешки во пописните резултати, но и дека резултатите не се комплетни и точни по однос на четири графи за кои нема податоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова: Нема причина да го тргнеме ветото,…

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова не гледа…

Спасовски открива дека МВР спречила хакерски напади…

„Ние сме прогласени од Русија за земја-непријател,…

Богоев ја нападна Левица: Кој ве плати…

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев смета дека…

Кривични за сите кои учествувале во фингираниот…

Левица не го признава овој попис и…