Објавено на:

Телефонски разговор Ердоган-Путин: Еве за што разговараа

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Агенција Анадолија.

Според писменото соопштение на Кремљ, Ердоган и Путин разговарале за регионални и меѓународни теми.

Се истакнува дека двајцата лидери се осврнале на предлогот на Русија поднесен до САД и НАТО во врска со различните безбедносни гаранции.

Според соопштеното, Ердоган и Путин размениле мислења за различни регионални теми, вклучувајќи ги Сирија, Либија и Кавказот.

Во телефонскиот разговор, лидерите на двете земји ја повториле нивната посветеност за интензивирање на партнерството меѓу Русија и Турција врз основа на заемни интереси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ејупи сепак ќе може по скратена постапка…

Наместо подготовката да трае две години, процедурата…

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Грција губи трпение: Ако Ердоган мисли дека…

Грција ја предупреди Турција дека ја надминала…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…