Објавено на:

Телефонски разговор Ердоган-Путин: Еве за што разговараа

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Агенција Анадолија.

Според писменото соопштение на Кремљ, Ердоган и Путин разговарале за регионални и меѓународни теми.

Се истакнува дека двајцата лидери се осврнале на предлогот на Русија поднесен до САД и НАТО во врска со различните безбедносни гаранции.

Според соопштеното, Ердоган и Путин размениле мислења за различни регионални теми, вклучувајќи ги Сирија, Либија и Кавказот.

Во телефонскиот разговор, лидерите на двете земји ја повториле нивната посветеност за интензивирање на партнерството меѓу Русија и Турција врз основа на заемни интереси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во…

Двете нации соработуваат на различни полиња, од…

Иранскиот претседател пристигна во Москва

Ебрахим Раиси треба да се сретне со…

Путин: Доминацијата на западните банки се ближи…

Според рускиот претседател, новите технологии му се…