Објавено на:

Тензии на Косово: РОСУ упаѓа во српски домови наоружани до заби

t

До заби на вооружени и маскирани припадници на косовската полиција, РОСУ утрово нешто пред шест часот упадна во неколку српски куќи во Штрпце, Севац и Брезовица.

Истовремено упаднале и во зградата на Привремената управа на општина Штрпце, а според информации од терен се уште се во споменатите објекти, изјави директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, д-р Петар. Петковиќ.

„Под изговор дека продолжуваат со акцијата наречена Брезовица, околу 15 членови на РОСУ со долги цевки насочени кон старци и старци претресуваа српски куќи, малтретираа мештани, ја блокираа работата на општината и го попречуваа функционирањето на нормалниот живот со возила“, вели Петковиќ.

Тој нагласува дека оваа акција доаѓа ден пред погромот над српскиот народ на Косово и Метохија на 17 март 2004 година и покажува дека акцијата нема никаква врска со каква било наводна борба против корупцијата, туку единствена цел е да се заплаши српскиот народ, а преостанатите Срби на овој начин се протеруваат од нивните вековни огништа.

За тоа сведочи и фактот што албанските политичари претходната акција ја темпираа на Божиќ, непосредно пред прославата на Божиќ, најважниот празник на Србите, рече Петковиќ.

И покрај овие ѕверски притисоци, нагласи тој, Србите на Косово и Метохија нема да се поколебаат или да се скршат и ние ќе продолжиме да ги зачувуваме мирот и стабилноста во овие кризни времиња што ги снајде Европа и светот.

Од друга страна, се вели во соопштението, очигледна е намерата на Албин Курти и неговите следбеници, да предизвикаат неизбалансирана реакција на српскиот народ и да предизвикаат ново дестабилизација на ситуацијата на терен.

„Ќе ги информираме сите меѓународни претставници за последната провокација насочена кон Србите на Косово и Метохија, бидејќи таканаречената пресметка со корупцијата не смее да биде изговор за заплашување и малтретирање на српскиот народ кој живее во тешки и специфични услови“, рече Петковиќ. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гранатиран Донбас, Херсон целосно затворен во Запорожје…

На 216 ден од војната украинските сили…

(Видео) Крави се шетаат низ владините згради…

Добротворните организации, кои управуваат со засолништата за…

Барди: Благодарам Македонијо! Добро да размислиме пред…

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Енис Барди,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

Партиите тврдат: Владејачкото мнозинство и Владата се…

Партиите од владејачкото мнозинство тврдат дека нема…