(Видео) Тензично во Чашка: Полицијата едвај ја спаси директорката од револтираните и гневни граѓани!

t

Нема договор за албанската паралелка во ОУ „Тодор Јанев“ во Чашка. Министерот за образование Јетон Шаќири не попушта, учениците ја бoјкотираат наставата, а родителите протестираат.

Секојдневните протести на родителите станаа тензични.Тие и натаму бараат оставка од директорката Елена Николова,која денес морала да побара полициска заштита за да дојде на работното место.

-Ние ги пренесовме заклучоците од состанокот и револтот е токму поради тоа зголемен. Единствено што во моментов е официјално барање од нас е директорката да се промени. Во тој случај наставата ќе тече нормално и ќе продолжиме да комуницираме со министерот и со остатите за да се најде решение, изјави за Алфа, Цвета Пешовска, родител.

Училиштето, според статутот е само за настава на македонски јазик и во населено место со Македонци и отворањето на ваква паралелка, според родителите, е насилно и незаконски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Мојсоска за Димитриевски: Што да се…

Воопшто не сум изненадена што новокомпонираниот патриот…

Пронајдено е телото на Стојан по кого…

Денес е пронајдено телото на Стојан Колев…

Инвестиција од преку 300 милиони денари! Министерот…

Изградбата на браната Отиња не е лесен…

Пак проблеми во Арачиново – момчиња удриле…

На 04.04.2024 во 23.55 часот на подрачје…

СДСМ и ЦДУ потпишаа меморандум за соработка

Денес во просториите на Социјалдемократскиот сојуз на…