Објавено на:

Тензично пред софиското Обвинителство: Сопартијци го бранат Борисов од органите на прогонот

t

Пратеници и симпатизери на ГЕРБ го опседнаа обвинителството додека трае распитот на нивниот лидер Бојко Борисов. Тој денеска беше повикан за случајот кој стана познат како „Барселонагејт“, како и по барање на Здружението на граѓани БОЕЦ.

„Не разбираме зошто е ова во време кога работат на формирање влада и работат на многу сериозна судска реформа“, изјави Даниел Митов на новинарите. Според него, државното обвинителство се користи за да се спречи обидот за реформи во правосудниот систем и формирање на кабинет.

Партиските симпатизери, сепак, не ја прифатија можноста за формирање влада со „Продолжување на промените“. Не ја одобруваат идејата Асен Василев да биде министер за финансии. Сепак, навивачите на ГЕРБ скандираа „Бојко, Бојко“.

Борисов беше сослушан од градското обвинителство во Софија во врска со истрагата за можно перење пари, која ја водат шпанските власти и се однесува на имот во Барселона, каде што живеела манекенката поврзана со Борисов, Борислава Јовчева.

Другата покана е издадена од Врховното касационо обвинителство на барање на Здружението на граѓани БОЕЦ. Содржи обвинувања за корупција и злоупотреба на власта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Борисов: Со Мицкоски сме „сестри“, но и…

Со партијата на премиерот на Македонија, Христијан…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…