Тетово, Кичево, Струмица, Велес се меѓу најзагадените градови во Македонија вечерва

t

Тетово, Кочани, Велес, Кавадарци, Кичево, Струмица вечерва се меѓу најзагадените градови во Македонија, покажуваат податоците од апликациите за мерење на квалитетот на воздухот.

Најзагаден е Тетово со 213 микрограми ПМ10 честички на кубен метар воздух. Во продолжение останатите градови и загадувањето во нив.

Лекарите препорачуваат лицата од ризични категории, повозрасните и лицата кои имаат проблеми со респираторниот систем и астматичарите да не излегуваат од дома без потреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кавадарчанка пријавила дека дечко ѝ ја силувал…

Кавадарчанка пријавила во полиција дека лице со…

Бочварски од Велес: Вложивме 1,1 милион евра…

Инвестициите во инфраструктурата се од клучно значење…

Уште една трагедија во Македонија: Едно лице…

Поради излетување од коловозната лента маж на…

Филипче од Струмица: Да не оставиме ниту…

Неврохирургот Венко Филипче при својата вчерашна посета…

Жена нападнала скопјанец во Кичево, а потоа…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе…