Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да посредува меѓу Косово и Србија

t

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како ќе се реши проблемот со Косово, го понуди амбасадорот Фрчковски како посредник во ООН да им помогне на Косово и Србија.

Како што нагласи Ковачевски, Македонија е шампион во мирно решавање на спорови на Блаканот, а Фрчковски бил учесник во решавањето на конфликтот во 2001 година како советник на тогашниот претседател Борис Трајковски.

– Ние сме шампиони на Балканот за мирно решавање на спорови, може да го прашате и нашиот амбасадор во ООН кој е тука во публиката тој учествуваше во правењето на мировното решение пред 20 години кога имавме конфликт – се пофали премиерот Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ му посака среќен пат: Курти може…

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот…

Бомба од Рама: Косово нема долго да…

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на заедничката…

Опозицискиот лидер во Србија го критикува Вучиќ:…

Откако потпретседателот на Собранието Борко Стефановиќ од…

Заеднички седници на парламентите на Албанија и…

По повод 110-годишнината од независноста на Албанија,…

Вучиќ: Горд сум што го зачувавме мирот!

Горд сум што успеавме да го зачуваме…