Тодоров: Никогаш нема да се изгради клиничкиот центар – Со тие пари може да имаме швајцарско здравство

t

Никогаш нема да се реализира проектот за нов клинички центар, смета екс министерот за здравство Никола Тодоров. Наместо да се гради на нива, клиниката треба да се направи во центарот на главниот град, односно на просторот каде што веќе се наоѓа комплексот болници

Тодоров планирал клиничкиот центар да се гради на постоечката локација, каде биле предвидени и две катни гаражи со капацитет од по 1250 паркинг места. Овој концепт вели дека го копирала и реализира Србија каде веќе е пуштен во употреба новиот објект.

И министерот за здравство Беким Сали исто како и неговиот претходник, Венко Филипче, смета дека проектот треба да се реализира некаде на периферија. Сали пред неколку дена рече дека се уште не е одредена локација.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нападнат малолетник во Центар

На 05.04.2024 во 23:30 часот во СВР…

Семејно насилство во Центар: 67-годишната мајка ја…

Денеска во 02.40 часот во СВР Скопје,…

Малолетни разбојници приведени во Центар – ограбиле…

На 28.02.2024 во 14.00 часот на подрачјето…

35 годишна жена нападната среде Центар од…

Вчера во 15:30 часот во СВР Скопје,…

СДСМ: ДПМНЕ фатени со рацете во медот,…

ДПМНЕ пак е фатено со рацете во…