Објавено на:

Толку од санкциите: Ова е првата земја членка на ЕУ што ќе го плаќа природниот гас во рубљи

t

Словачка ќе го плати рускиот природен гас во рубли, доколку тоа е потребно за да се задржи стоката, изјави словачкиот министер за економија Ричард Сулик на националната телевизија.

„Ако има услов да се плати во рубљи, тогаш ќе платиме во рубљи“, рече Сулик. Тој нагласи дека рускиот увоз сочинува приближно 85 отсто од сите резерви на гас на Словачка, така што властите на земјата ќе останат прагматични по тоа прашање.

„Не може да бидеме отсечени од гасот“, нагласи Сулик, повикувајќи го остатокот од Европа да работи заедно за да најдеме решение.

Речиси сите земји од Европската унија, чиј член е Словачка, воведоа економски санкции кон Русија минатиот месец, загрозувајќи ја способноста на Русија да прифаќа плаќања од трговските партнери во европска валута. Како одговор, рускиот претседател Владимир Путин минатата недела потпиша указ за воведување нов механизам за плаќање на гас во рубли.

Иако некои веруваат дека тоа е против постојните договори за гас, механизмот не подразбира промена на валутата на плаќање. Тој им овозможува на клиентите да отворат сметки во рубљата кај руската Гаспромбанк за да го олеснат трансферот на плаќањата од европските компании до руските добавувачи.

Според прес-секретарот на Путин, Дмитриј Песков, „де факто ништо нема да се промени за европските компании“. Тие ќе плаќаат, како и досега, во евра, во истата валута наведена во договорите“, но продавачот, најголемиот руски извозник на гас Газпром, ќе може да прима средства во руската национална валута. Сепак, и покрај обемните објаснувања, многу руски купувачи се најдоа збунети од оваа промена. Првата реакција беше главно протест, а земјите тврдеа дека нема да плаќаат за гас во рубли. Сепак, се чини дека тоа не е случај.

Словачкиот министер за економија, заедно со голем број други европски политичари, рече дека ситуацијата бара диверзификација на добавувачите. Но, тој рече дека тоа може да потрае со години, додека Словачка има само два месеци да го реши сегашниот проблем со набавката на гориво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…