Топалов: Политичарите кои ќе ја пpeдадат бугарската кауза во Македонија се ocудени на политичко caмоубиство

t

Бугарскиот професор Кирил Топалов вели дека политичарите кои ќе ја предадат бугарската кауза во Македонија се осудени на политичко самоубиство.

Тој во интервју за „БГНЕС“ обвини дека Македонија е последниот бастион на титоизмот, дека е зависна од Србија.

„Македонија не е независна држава. Тоа зависи од Србија, секој нејзин потег е диктиран од Белград. Треба да погледнеме подлабоко во корените на проблемите и да не негуваме преголем оптимизам дека таму лесно ќе се соочиме со антибугаризмот.

Тој ги обвинува и македонските политичари дека ја користат Бугарија како изговор дека не сакаат да се реформираат. Тој тврди дека македонските партии ја користат Бугарија како алиби.

„Mакедонија никогаш нема да влезе во ЕУ пред Србија. Белград нема да ги пушти. Зад оваа воздржаност на Македонија и Србија се крие уште една голема сила. Мора да ја браниме нашата историја, доведени сме до работ, во спротивно нашиот историски идентитет ќе пропадне“, рече Топалов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…