Топланата Скопје Север и натаму без греење – Скопјани соочени со млаки радијатори…

t

Корисниците на топланата Скопје Север и денеска се со студени радијатори, а продолжуваат и реакциите на граѓани од повеќе населби во Скопје дека греењето е редуцирано временски, а радијаторите млаки.

Од БЕГ вчера соопштија дека испорачуваат согласно прописите и минималната темпeратура во домовите на нивните корисници е 20 степени.

ЕСМ Енергетика, третиот снабдувач во Скопје со околу над 3.500 домаќинства, училишта и деловни објекти, соопшти дека испораката на топлинска енергија е континуирана и се врши согласно мрежните правила.

Засега нема најави за финансиска помош од Владата, Град Скопје или Општина Чаир за нормализирање на состојбата и набавка на гас за топланата Скопје Север.

Партиските препукувања за овој проблем продолжија и денес од опозциската ВМРО – ДПМНЕ со обвинувања до Владата дека бега од одговорност, наместо да го реши проблемот и кризата во енергетскиот систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ…

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА ЛАГИ: Не е точно…

Не е точно дека исчезнатото 14-годишно девојче…