Објавено на:

Трагедија во САД: Се урна болнички авион, има загинати

t

Пет лица загинаа, меѓу кои пациент и медицински персонал, при уривање на болнички авион во американската сојузна држава Невада.

Несреќата се случила околу 21 часот и 15 минути во петокот вечерта, кога диспечерскиот центар на округот Лион почнал да добива бројни повици за можна авионска несреќа во близина на Стејџкоач, Невада, на околу 70 километри источно од Рено, пренесува Еј-Би-Си Њуз.

„Кер Флајт“, дел од локалната организација за итни случаи РЕМСА, со седиште во Рено, потврди дека авионот „Пилатес ПС 12“ исчезнал од радарот во близина на „Стејџкоач“.

„За жал добивме потврда од противпожарната бригада на округот Лион дека никој не ја преживеал несреќата“, наведуваат оттаму.

Во авионот се наоѓале пет лица – пилотот, медицинската сестра, пациент, лекар и член на семејството на пациентот.

Канцеларијата на шерифот на округот Лион соопшти дека остатоците од авионот биле пронајдени околу 23:15 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД нема да ѝ испорача тактички ракетни…

Советникот за национална безбедност на Белата куќа,…

Зеленски до Трамп: Кажи го твојот мировен…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побарат од екс…

Што се случува со Зеленски, дали почна…

Зеленски само што пристигна во Вашингтон каде…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

(Фото) Американците се аматери: изгубиле авион, ние…

Статус на Божидар Божиновски: “Америка загуби авион…