Објавено на:

Трамп го поддржа Орбан: „Тој е извонреден лидер кој се грижи за безбедноста на зeмјата и народот“

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска го поддржа унгарскиот премиер Виктор Орбан во пресрет на парламентарните избори во Унгарија, кои се планирани за пролет.
Трамп му даде целосна поддршка на Орбан и во изјавата по тој повод рече:
„Виктор Орбан искрено ја сака својата земја и сака безбедност за својот народ. Тој направи одлична работа во заштитата на Унгаријa. Ја запре илегалната миграција, отвори работни места, ја подобри трговијата и треба да продолжи да ја работи својата работа по претстојните избори. Тој е силен лидер и сите го почитуваат. Ја има мојата поддршка за реизбор за премиер“, изјави Доналд Трамп, пишуваат американските медиуми, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија ја тужи ЕУ

Унгарија ја тужи Европската Унија, со цел…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Орбан побарал поддршка од Ердоган за мировната…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се обиде да…

Орбан: Сакаме да ставиме крај на војната…

Меѓу најважните точки на унгарското претседавање со…

Унгарски медиуми: Заемот од милијарда евра за…

Заемот од една милијарда евра што новата…