Објавено на:

Трамп го поддржа Орбан: „Тој е извонреден лидер кој се грижи за безбедноста на зeмјата и народот“

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска го поддржа унгарскиот премиер Виктор Орбан во пресрет на парламентарните избори во Унгарија, кои се планирани за пролет.
Трамп му даде целосна поддршка на Орбан и во изјавата по тој повод рече:
„Виктор Орбан искрено ја сака својата земја и сака безбедност за својот народ. Тој направи одлична работа во заштитата на Унгаријa. Ја запре илегалната миграција, отвори работни места, ја подобри трговијата и треба да продолжи да ја работи својата работа по претстојните избори. Тој е силен лидер и сите го почитуваат. Ја има мојата поддршка за реизбор за премиер“, изјави Доналд Трамп, пишуваат американските медиуми, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Орбан ги шокираше соседите: Отиде на…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се појави на…

Вучиќ: Влезот на Србија во ЕУ ќе…

Да беше до Будимпешта и Виена, Србија…

Почна препукувањето кај Републиканците: Трамп го предупреди…

Доналд Трамп го предупреди гувернерот на Флорида,…

На Орбан му пукна филмот: ЕУ ќе…

Унгарскиот премиер Виктор Обран го обвини во…

Унгарија најави ВЕТО во ЕУ: Нема да…

Унгарија нема да дозволи ЕУ да воведе…