Објавено на:

Трамп до Бајден за Украина: Тоа не е најважната граница, на нашата граница со Мексико се случува вистинска инвазија

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го критикуваше неговиот наследник Џо Бајден дека е „опседнат со заштита на украинската граница“, а во исто време ги затвора очите пред кризата на американската граница со Мексико.

„Сите во Вашингтон се опседнати со идејата како да се заштити украинската граница, но за нас во моментов најважната граница во светот не е украинската, туку американската граница“, им рече Трамп на своите поддржувачи на Митингот Save America во Конро, Тексас.

Наведувајќи го рекордниот број илегални мигранти кои стигнале до границата меѓу САД и Мексико, поранешниот претседател го спореди приливот на луѓе со „инвазија“ што ја загрозува безбедноста на САД. Трамп тврди дека Бајден веќе ја „предаде“ американската граница.

„Пред нашите лидери да зборуваат за инвазија на други земји, тие мора да престанат со инвазијата на оваа земја“, додаде Трамп, сугерирајќи дека САД треба да ги зголемат трупите на својата јужна граница наместо да распоредуваат американски војници поблиску до прагот на Русија.

„Пред Џо Бајден да испрати војска да ја брани границата во Европа, тој треба да испрати војници да ја бранат нашата граница токму овде во Тексас“, посочи Трамп.

Трамп зборуваше на митингот само еден ден откако Бајден изјави за медиумите дека американски војници ќе бидат испратени во Источна Европа „во блиска иднина“. Претходно оваа недела, Пентагон стави околу 8.500 војници во „засилена готовност“ за да ги испрати во европскиот регион.

Додека Пентагон го отфрли американското воено учество во „борбените операции“ во Украина, највисоките американски генерали ја опишаа мрачната слика за последиците од потенцијалниот целосен конфликт меѓу Киев и Москва, предупредувајќи на „страшни“ последици и „значителни жртви“. “, иако Русија постојано ги негираше плановите за инвазија на неговиот сосед.
Украинскиот претседател Владимир Зеленски, исто така, се обиде да ги отфрли извештаите за руската „неизбежна“ инвазија на Украина, молејќи ги западните медиуми и политичарите да престанат да предизвикуваат непотребна паника.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина и Молдавија можат да ја дестабилизираат…

Русија денеска објави дека одлуката на Европската…

Трудо: Се залагаме за мир со “две…

Признавањето на државата Палестина, која би коегзистирала…

Американската морнарица се соочува со закана од…

Морнарицата на САД во Црвеното Море се…

Молдавија ја прогласи Русија за главна закана…

Парламентот на Молдавија воспостави стратегија за национална…

Професорот Николовски: Ако не се открие мотивот…

Професорот за безбедност, Марјан Николовски на Универзитетот…