Трамп започна со тестирање на неговата социјална мрежа – Ќе биде лансирана најдоцна до март, а веќе има многу нарачки

t

Тестирањето на социјалната мрежа на поранешниот американски претседател Доналд Трамп започна оваа недела, па се очекува да биде лансирана на крајот на март, како што беше најавено.
Според Reuters, повикувајќи се на неименувани извори, 500 корисници ја тестираат платформата на Трамп наречена „Truth Social“.
До средата навечер, нарачката имаше 317 следбеници.

“Подготвete се! „Вашиот омилен претседател ќе биде со вас наскоро“, објави Трамп.


Да потсетиме, во октомври минатата година Трамп најави лансирање на сопствена социјална мрежа, која, како што рече, треба да се спротивстави на тиранијата на технолошките гиганти.
Во таа насока, Трамп основаше целосно нова медиумска компанија „Trump Media & Technology Group“ (TMTG), наведувајќи дека новата платформа ќе се спротивстави на либералниот медиумски конзорциум од Силиконската долина.

Тогаш Трамп изјави дека на неговата платформа се слушаат гласовите на сите.
На почетокот на минатата година, сметките на Трамп на водечките социјални мрежи беа укинати по упадот на неговите поддржувачи во Конгресот, а компаниите тврдеа дека тој ја прекршил нивната политика која забранува глорификација на насилството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Блискиот Исток „тотално надвор од контрола“

Поранешниот американски претседател тврди дека е единствениот…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Трамп: Бајден е вистинската закана за демократијата

Поранешниот претседател вели дека предупредувањата на демократите…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Еспер: Трамп ќе направи САД да го…

Без САД да го одржуваат, блокот „ќе…