Објавено на:

Трамп не е како Бајден, ќе има поинаков однос кон Украина

t

Враќањето на Доналд Трамп во Белата куќа може да има „големо влијание“ врз војната во Украина, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски, на помалку од една година до претседателските избори во САД.

„Ако политиката на следниот претседател, кој и да е тој, биде различна кон Украина, постудена или поштедлива, тогаш мислам дека овие сигнали ќе имаат силно влијание врз текот на војната“, рече Зеленски на големата годишна прес-конференција.

Зеленски оцени дека Доналд Трамп е „поинаква личност“ од Џо Бајден и дека затоа ќе има „поинаква политика“. Сепак, украинскиот претседател се надева дека ќе се задржат главните карактеристики на американската политика кон Киев, пренесува агенцијата Франс прес.

Американските претседателски избори ќе се одржат во ноември следната година, а многу набљудувачи веќе ги сметаат за декларација за континуираната поддршка на Западот за Украина. Намалувањето на американската поддршка за Украина би можело да влијае и на онаа на Европската унија, која „сигурно нема да има позитивен ефект врз Украина“, смета украинскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Столтенберг предложи пакет помош за Украина во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предложи…