Трамп посочи дека израелската војна против Хамас во Појасот Газа може да ескалира во светска војна

t

– Имаме нешто помалку од седум месеци до претседателските избори на 5 ноември, но тоа е вечност кога луѓето се неспособни – рекол Трамп, а пренесува „Џерусалим пост“.

На прес-конференција во Палм Бич, Флорида, поранешниот претседател Доналд Трамп посочи дека израелската војна против Хамас во Појасот Газа може да ескалира во светска војна, а потоа продолжи да го критикува претседателот Џо Бајден, велејќи дека „тој не знае што прави“ .

Според него, и конфликтот меѓу Русија и Украина може да предизвика светска војна, нагласувајќи дека војна меѓу двете земји никогаш немало да се случи доколку тој бил претседател.

Коментирајќи ја „рекордна инфлација“ во Америка, Трамп рече дека САД се „нација во опаѓање“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доставувач бил нападнат со нож и ограбен…

Доставувач бил нападнат на подрачјето на скопски…

Без струја делови од Ѓорче Петров и…

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, денеска…

Денеска се празнува Преподобен Теодор Осветен

Ученик на свети Пахомиј. Роден и воспитан…

Змија прошета во мензата на студентскиот дом…

Студентите сместени во студентскиот дом ,,Стив Наумов”,…

Гаши за ТВ 21: Подавам рака за…

Новоизбраниот претседател на Собранието Африм Гаши во…