Објавено на:

Трамп: Путин повеќе не го почитува американското раководство

t

Поранешниот претседател Доналд Трамп рече дека Владимир Путин го покажува овој недостаток на почит кон американското раководство со тоа што зборува за нуклеарно оружје „цело време“.

Говорејќи на митинг во Небраска во неделата, Трамп рече дека рускиот напад врз Украина се случил поради американската „слабост“ и „неспособност“ под Бајден, што, според него, било докажано со избрзаното повлекување од Авганистан минатата година.

Минатата недела Путин ги предупреди надворешните сили да не се мешаат во украинскиот конфликт, ветувајќи „молскавично“ одговор на секоја таква акција со употреба на најнапредното оружје на Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пронајден е починат маж кај гостиварското село…

МВР информира дека синоќа околу 22.55 часот…

Полицаец фатен со дрога во Охрид, пружал…

На 29.03.2024 вработени во Одделот за внатрешна…

Израел во состојба на висока готовност: Повикани…

Израелскиот јавен радиодифузер КАН во средата објави…

Приведени утре три лица за терористичкиот напад…

Безбедносните сили привеле во Москва, Екатеринбург и…

ЕДЕН ОД УБИЈЦИТЕ НА ДАНКА УЧЕСТВУВАЛ ВО…

Еден од осомничените за убиството на Данка…