Објавено на:

Трамп: САД ја влече Украина на грб, ЕУ дава малку

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја критикуваше актуелната американска влада за огромните парични текови кон Киев, додека Европа „дава многу малку“.

„Всушност, европските земји се тие кои се соочуваат со последиците од украинскиот конфликт“, нагласи поранешниот претседател.

„Зошто даваме повеќе од 40 милијарди долари на Украина, додека Европа дава многу малку, а очигледно европските земји се многу повеќе погодени од руската инвазија отколку САД“, праша Трамп.

Според политиката, европските земји мора да дадат „фер“ и еднаков придонес за да му помогнат на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…