Објавено на:

Трамп: Се движиме кон трета светска војна, Бајден е најлошиот претседател во американската историја

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој повторно се кандидира за функцијата, за неговиот наследник Џозеф Бајден изјави дека тој е најлошиот претседател во американската историја и дека ако остане во Белата куќа уште четири години, тоа може да доведе до колапс на земја.
„Морате да гласате за мене бидејќи мора да се спасиме од најлошиот претседател во историјата на нашата земја. Ние можеме да го направиме тоа заедно. Во спротивно, за уште четири години ризикуваме да останеме без земја“, рече Трамп на собирот на либертаријанците во Вашингтон.

Тој рече дека Бајден е закана за демократијата и дека негова должност е да ја ослободи земјата.

Тој ги повтори своите уверувања дека, доколку биде избран, еден од првите чекори ќе биде да се стави крај на конфликтот во Украина и да се запре приближувањето на Третата светска војна.
„Дури и пред повторно да влезам во Овалната соба по претседателските избори, ќе можам да обезбедам крај на војната меѓу Русија и Украина за да престанеме да трошиме стотици милиони долари на туѓи конфликти и да спасиме илјадници животи. “, рече Трамп, без да прецизира како ќе го направи тоа.
Тој нагласи дека ќе го запре маршот на Бајден кон третата светска војна.
„Затоа што ви е јасно дека се движиме кон трета светска војна?
Трамп претходно изјави дека доколку биде реизбран, ќе стави крај на конфликтот во Украина за само 24 часа.
Потсетиме дека портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков коментираше дека проблемот е премногу сложен за толку едноставно решение.
Претседателските избори во Америка се одржуваат на 5 ноември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Вучиќ: Ќе ѝ одговорам на Америка!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот вечерта…

Агелер-Гаши: Реформи за земјата да продолжи на…

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, денеска оствари…