Објавено на:

Трамп целосно го поддржува Израел: Само идиот не би реагирал така на напад на Хамас

t

Судејќи според она што го кажа за таблоидот Israel Hayom, поранешниот американски претседател Доналд Трамп се чини дека го поддржува одговорот на Израел на масакрот на Хамас на 7 октомври.

„Само лудак или идиот не би реагирал како Израел на 7 октомври“, ја цитира таблоидот, изјавата на Трамп, во пократка верзија на написот, додека целосното интервју со него ќе биде објавено подоцна денеска.

Досега Трамп не го искажа јасно своето мислење за одговорот на Израел на октомврискиот напад од страна на Хамас и најмногу повторуваше дека долго планираниот напад немаше да се случи доколку тој сè уште беше претседател на САД.

Веднаш по нападот, Трамп го нарече израелскиот министер за одбрана Јоав Галант „кретен“ поради предупредувањето на Хезболах. Тогаш Трамп за Хезболах, кој е прогласен за терористичка група, рече дека тие се „многу паметни“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Борел за налогот за апсење на Нетанјаху:…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Нетанјаху: Израел не е вазална држава, во…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок…

Oчајна слика во Рафа: Палестинците во обид…

Семејството Ансеир ги натовари своите скудни работи…

Ердоган: Xитлеp би позавидел на геноцидните методи…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска…