Трајанов бара измени во Изборниот законик: Бројот на пратеници да се намали на 90

t

Постоечкиот закон треба да се промени бидејќи фаворизира четири партии. Скоро никаде во светот нема само четири партии директно да имаат можност за медиумска презентација и таа да биде осум минути, а само една минута да биде одвоена за сите други помали партии и независни листи, вели лидерот на Демократски сојуз (ДС) и пратеник, Павле Трајанов во дебатната емисија организарана од Тв Телма, на која граѓаните можат да поставуваат прашања за идејата за една изборна единица.

Трајанов обелодени дека ставот на ДС е да се намали бројот на пратеници од 120 на 90, но и да се намали бројот на министерства и да имаме околу 12 министерства.

-Ние имаме дуплирање на исти институции, кои треба да ја вршат истата функција. Системот со шест изборни единици ги фаворизира од 2002 година само поголемите партии, додаде Трајанов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пратениците заминаа на одмор, ќе продолжат со…

Собранието на Република Македонија во рамки на…

Џафери “ги пеел” лидерите на политичките партии:…

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска по 79.…

Толкава партија, а како се резилат: Ако…

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера потпишаа…

Божиновски: Би ве колнел ама нема поголема…

Божидар Божиновски ги нарече пратениците кои гласаа…

Листа од поединечните гласови: Еве кој гласаше…

Денеска во Собранието на 81-та пленарна седница беа…