Трета држава на ЕУ се противи на преговорите за членство на Украина

t

Австрија им се придружи на Унгарија и Словачка во противењето на брзите процедури за прифаќање на Украина и Молдавија во унијата.

Не треба да има преференцијален третман за Украина во однос на нејзиниот пат да стане членка на Европската унија, рече австрискиот федерален канцелар Карл Нехамер за време на владиниот состанок во понеделникот.

Неговата изјава дојде како одговор на предлозите на Европската комисија за што поскоро започнување на пристапните преговори со Украина. Сепак, по противењето на Унгарија и Словачка, претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен во неделата рече дека лидерите на блокот ќе разговараат само за „отворање на пристапните преговори, а не за самиот пристап“ на претстојниот самит на Европскиот совет оваа недела.

Одговарајќи на прашања од членовите на Главниот комитет на ЕУ на Австрија, Нехамер изјави дека неговата земја генерално е за проширување на ЕУ и се согласи да им понуди на Украина и на Република Молдавија можности за пристапување.

Сепак, тој инсистираше на тоа дека не треба да има „брза процедура“ за двете држави и дека ќе бидат потребни и внатрешни реформи на ЕУ за да се подготви блокот за проширување. Тој нагласи дека Австрија нема да се согласи на какви било пристапни преговори со Украина под сегашните услови.

Нехамер, исто така, истакна дека Фон дер Лајен не се консултирал со него или со кој било друг лидер на ЕУ пред да издаде препорака минатиот месец за отворање официјални преговори за членство со Украина, тврдејќи дека таа постигнала значителен напредок во внатрешните реформи за да се гарантира таков чекор.

Оваа препорака наиде на противење и од Словачка и Унгарија, чиј премиер Виктор Орбан ја нарече „неоснована и слабо подготвена“. Словачкиот министер за надворешни работи Јурај Бланар, исто така, изјави дека „не може да замисли“ Киев да се приклучи на унијата додека се уште е во „воена состојба“, истакнувајќи дека нејзиното членство е сè уште „ужасно далеку“.

Киев, во меѓувреме, инсистираше на тоа дека веќе ги исполнил сите клучни барања во обидот да се приклучи на блокот и побара членките на ЕУ „да играат фер“ и да ги препознаат нејзините напори.

„Можеме да скокаме, можеме да танцуваме ако тоа дополнително се бара“, рече украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, инсистирајќи дека „Ако ни се каже да направиме нешто, а ние го направиме тоа, тоа мора да биде регистрирано како резултат“.

Украинската влада со години го наведува пристапувањето во блокот како еден од своите приоритети, со мал реален напредок. Украина официјално поднесе барање за членство во февруари 2022 година, неколку дена откако Русија ја започна својата воена операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…